Menu

Výživa psích seniorů

MVDr. Eva Štercová, Ph.D.

Psi středních a malých plemen začínají stárnout po 8. roce života, velká plemena už od 6. roku. Starší psi mohou hůře využívat živiny z potravy, proto je třeba podávat jim krmiva dobře stravitelná, s dostatečným obsahem proteinů, minerálních látek a vitamínů. Je nutné omezit, případně zcela vyloučit všechna těžce stravitelná krmiva. Denní dávku krmiva je dobré rozdělit do 2–3 menších porcí.  

Je prokázané, že potřeba energie u psů ve starším věku klesá přibližně o 20 %. Současně se obvykle snižuje i jejich tělesná aktivita. Při krmení stárnoucích psů je tedy vhodné poněkud snížit příjem energie. To platí především pro méně aktivní seniory, kteří mají sklony k nadváze. Období raného seniorského věku je rizikové z hlediska rozvoje obezity, proto je třeba upravit krmení tak, aby k němu nedošlo. Obezita u starších psů zhoršuje pohybové problémy, zkracuje délku života a snižuje jeho kvalitu. Pokud je ale starší pes stále velmi aktivní nebo je spíše hubený, je třeba mu přísun energie zachovat, případně i zvýšit. U velmi starých psů může být naopak větším problémem ztráta hmotnosti a úbytek svalové hmoty, protože mají sníženou účinnost trávení a využití živin z krmiva. Proto nelze krmit všechny seniory jednotně, ale musí se vždy vycházet z jejich skutečné potřeby. 

Krmiva pro stárnoucí psy by měla obsahovat o něco méně tuku a více vlákniny než u dospělých psů v aktivním věku. Při krmení domácí stravou je vhodné trochu snížit podíl masa a zvýšit podíl rostlinné přílohy. Vzhledem k horšímu stavu chrupu a méně účinnému trávení je také třeba omezit, případně zcela vyloučit podávání kostí. Krmiva musí být současně velmi dobře stravitelná a musí obsahovat dostatečné množství kvalitních bílkovin. V dřívějších dobách se nahlíželo na potřebu bílkovin u psích seniorů poněkud jinak než dnes a doporučovalo se jejich příjem snížit z důvodu prevence onemocnění ledvin a menší zátěže metabolismu. Dnes už jsou tyto názory překonané a je zřejmé, že u zdravých seniorů neexistuje žádný reálný důvod pro omezení přísunu bílkovin. U stárnoucích psů dochází k přirozenému úbytku svalové hmoty a současně se snižuje jejich schopnost využívat bílkoviny z krmiva. Proto může být jejich potřeba bílkovin dokonce i o něco vyšší než u psů ve středním věku. Nikdy nebylo prokázáno, že by strava s nízkým obsahem bílkovin jakýmkoliv způsobem přispívala k prevenci selhání ledvin. Některé vědecké studie naopak ukázaly, že příjem vysoce kvalitních bílkovin může ve skutečnosti přispívat ke zlepšení funkce ledvin.

Výživu psa v seniorském věku je třeba vždy přizpůsobit jeho zdravotnímu stavu, tělesné kondici a aktivitě. V každém případě je nutné zabránit rozvoji obezity a současně je třeba dbát o co nejlepší zachování svalové hmoty. Musí se brát ohledy na horší funkci chrupu a trávení a často i zhoršený příjem krmiva. Proto je vhodné vybírat krmiva nejen kvalitní a dobře stravitelná, ale také dostatečně chutná, která stárnoucímu psovi zajistí dostatečný příjem všech potřebných živin.

 

                                                                                                                                                                                                                           "Haf! Do misky barf."